O powstanie miejsca pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Brzegu apelują radni Młodzieżowej Rady Miejskiej. Petycja w tej sprawie poparta podpisami mieszkańców trafiła do burmistrza.

Treść petycji została ustalona na ostatniej sesji MRM, we wtorek 17 marca. Poparło ją ponad 130. mieszkańców Brzegu. Mianem „Żołnierzy Wyklętych” miałby zostać nazwany skwer przed ratuszem pomiędzy Rynkiem a ulicą Jagiełły.

– Świetny pomysł, gratuluję inicjatywy. Nasze miasto jest szczególnie związane z historią niepodległościową poprzez jego mieszkańców – mówił podczas sesji burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, zapowiadając pomoc w procedurze legislacyjnej związanej z realizacją wniosku.

W petycji młodzi radni nie upierają się co do miejsca upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych”. Może to być inne miejsce niż wskazane w piśmie do burmistrza. Chcą jednak, aby powstało w Brzegu miejsce, w którym w przyszłości można by ustawić tablicę pamiątkową lub popiersie jednego z „Żółnierzy Wyklętych”.

Petycja została przygotowana z inicjatywy m.in. młodzieżowego radnego Michała Gwardyńskiego, a jako przykład podane zostały sąsiednie miasta – Oława i Lewin Brzeski – w których już powstały miejsca pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Więcej na Tuba Brzegu

About the author